"Avtalet med svensk mjölk inte exklusivt"

Avtalet med Svensk Mjölk ger alla veterinärer möjlighet att behålla engagemanget i mjölkproducerande besättningar. Det säger Thomas Svensson, biträdande chef för distriktsveterinärerna.

Enligt ett pressmeddelande från Jordbruksverket har distriktsveterinärerna och Svensk Mjölk slutet ett samarbetsavtal. Bakgrunden är att Svensk Mjölk sedan länge driver frågan förebyggande djurhälsa i mjölkbesättningarna – men utan att ha haft tillgång till tillräckligt många veterinärer för att kunna leva upp till sina ambitioner.

– Veterinärerna har å sin sida inte kunna bedriva en god förebyggande hälsovård, eftersom vi har saknat tillgång till rätt analysverktyg för att exempelvis göra uppföljningar. De har funnits hos Svensk Mjölk, säger Thomas Svensson.

De enda veterinärer som har haft tillgång till analysverktygen har varit husdjursföreningarnas veterinärer, men på grund av nedskärningar i deras verksamhet har veterinärerna inte räckt till, menar han.

Nu håller distriktsveterinärerna på att utveckla ett eget system för förebyggande hälsovård, kallat Besättningsservice. Genom det nya samarbetsavtalet får Svensk Mjölk och distriktsveterinärerna tillgång till varandras kompetens.

– Nu får veterinärerna möjlighet att behålla engagemanget i förebyggande hälsovård i mjölkproducerande besättningar. Därmed kan vi återta förlorad mark, säger Thomas Svensson.

Enligt avtalet kommer den veterinär som anlitas att få betala för att använda sig av Svensk Mjölks analysverktyg, och då uppstår en kostnad. Intäkterna skapas för veterinärer när de anlitas för uppdrag hos kund.

Thomas Svensson påpekar att avtalet mellan distriktsveterinärerna och Svensk Mjölk inte är exklusivt. Inget hindrar veterinärer verksamma i den privata sektorn att teckna liknande avtal med Svensk Mjölk.

Läs även

Text: Ingrid Kindahl
8 oktober 2010

Anna Tidholm är Årets Veterinär

Anna Tidholm, Djursjukhuset Albano, har utsetts till Årets Veterinär 2013. Ett stort engagemang för att fortbilda sig själv och utbilda andra veterinärer har gjort henne till en internationell storhet inom specialiteten kardiologi.

Läs vidare ...

Djursjukhusgruppen köper ännu en norsk klinik

Djursjukhusgruppen förvärvar Dyreklinikken Sotra och stärker gruppens närvaro ytterligare i Bergen.

Läs vidare ...

Ny avhandling:

Fler möjliga smittvägar för rödsjuka hos höns

Helena Eriksson (bilden) disputerar 31 maj vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) och har i sin avhandling testat analysmetoder för rödsjukebakterien erysipelothrix rhusiopathiae och studerat möjliga smittvägar i värphönsflockar.

Läs vidare ...

Mystisk älgdöd tilltar

Antalet döda älgar i kustlänen har ökat dramatitiskt, skriver DN. Landshövdingen i Blekinge vädjar nu om hjälp.

Läs vidare ...

Djursjukhusgruppen utökar i Norge

Askøy Dyreklinikk i Bergen går in i Djursjukhusgruppen, som därmed stärker sin närvaro i Norge.

Läs vidare ...

SweVet-VetGross vann viktig upphandling

SweVet-VetGross blir huvudleverantör av veterinärmedicinskt förbrukningsmaterial till Djursjukhusgruppen. Det framgår av ett pressmeddelande.

Läs vidare ...

Avhandling

Kontrollprogram kan skydda mot virus hos kor

Virussjukdomarna BRSV och BCoV som är vanliga bland mjölkkor skulle kunna bekämpas genom ett systematiskt kontrollarbete. Det hävdar Mehdi Bidokhti i en avhandling från SLU.

Läs vidare ...

Tre djursjukhus investerar i avancerat ultraljud

Regiondjursjukhuset Bagarmossen, Falu Djursjukhus och Västra Djursjukhuset i Göteborg, som ingår i Djursjukhusgruppen,investerar i Logiq E9, en av de mest avancerade ultraljudsutrustningarna.

Läs vidare ...

Hästfoder med aflatoxin tas tillbaka från butiker

För höga halter av mögelgiftet aflatoxin har hittats i hästfoder. Tillverkaren tar nu tillbaka allt foder innehållande riskli, som är den råvara som visat sig vara källan till möglet. Det skriver Jordbruksverket.

Läs vidare ...

Läkemedel för häst godkänt

Dexaject injektionsvätska 2 mg/mL innehåller den aktiva substansen dexametason. Läkemedlet är ett generikum till Dexadreson som finns godkänt för den svenska marknaden sedan tidigare.

Läs vidare ...

Jordbruksverket

Nystart för etiska frågor kring försöksdjur

Jordbruksverket aviserar en nystart i arbetet med etiska frågor kring försöksdjur. Nu ska 3R, Reduce, Refine, Replace genomsyra allt arbete.

Läs vidare ...

Aflatoxin kan finnas i hästfoder

Jordbruksverket fortsätter utredningen om mögelgiftet aflatoxin i foder. Källan är spårad till ett risfodermjöl. Hästfoder kan vara berört.

Läs vidare ...

Eksem-gen hos hund hittad

En gen som är inblandad i atopisk dermatit hos hund har beskrivits i ett forskningssamarbete vid SLU. Studien visar att förändringar i hudbarriären ökar risken att utveckla atopisk dermatit.

Läs vidare ...

Norska VetScan snart i Sverige

VetScan AS, som uppger sig vara ledande på bilddiagnostik i Norge, har planer på att expandera till Sverige och Danmark.

Läs vidare ...

Evidensia expanderar i Danmark

Evidensia går nu samman med Karlslunde Dyrehospital och gruppen fortsätter därmed att växa även utanför Sverige.

Läs vidare ...

Forskare studerar fårs juverhälsa

Kunskapen är ganska liten om juverinflammation hos får. Därför startar SVA ett forskningsprojekt för att undersöka tackornas juverhälsa.

Läs vidare ...

Kruuse köper E-Vet

Totalleverantören av veterinärartiklar Jørgen Kruuse A/S, blir ny ägare till konkurrenten E-vet A/S. Det framgår av ett pressmeddelande.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | Nästa »
Abonnera på vårt nyhetsbrev! Gratis.

Veterinärmagazinet ges ut av Editor Media i Stockholm AB.

Klarabergsgatan 35, 111 21 Stockholm

Tel: 08-22 21 37/38 

Tryckupplaga 4 700 ex

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Ingrid Kindahl, 08-22 21 37 (även mobil), ingrid.kindahl@veterinarmagazinet.se
Redaktionschef: Annika Rosell, 08-22 21 38 (även mobil), annika.rosell@veterinarmagazinet.se 
Webbproduktion: Framkant Media
Formgivning: Ohlsson Stridbeck AB, 08-666 37 21
Annonser: PSP Media, Peter Paunovic peter@pspmedia.se, D: 08 – 588 981 51, M: 070 – 419 94 40

Medlem av Sveriges Tidskrifter

Läs mer
Den enda tidning som når alla verksamma inom djursjukvården.
Läs mer
Är du veterinär eller arbetar i branschen kan du få Veterinärmagazinet kostnadsfritt skickad till din arbetsplats.
Läs mer
Har du bytt adress? Adressändra här och vi ordnar så den kommer rätt!
Läs mer