Brun hundfästing påträffad
SVA har bekräftat att de fästingar som hittats i en villa norr om Sundsvall var av arten brun hundfästing. Det är osäkert hur huset har smittats.
En familj upptäckte ett antal fästingar på sin hund i januari, vilket inte är typiskt för säsongen, och skickade dem då till SVA för artbestämning. Familjens hund har aldrig varit utomlands och det är osäkert hur huset har smittats.
Den bruna hundfästingen hör hemma i Medelhavsområdet med typiskt stäppklimat, det vill säga en värme och luftfuktighet som motsvarar svenskt inomhusklimat. Den tillbringar upp till 97 procent av sitt liv utanför sitt värddjur men håller sig i närheten för att kunna ta sig nödvändiga blodmål för att fullgöra sin livscykel.
I praktiken innebär det att en stor fästingpopulation kan byggas upp kring en hunds bäddplats på några månader under optimala förhållanden.
När fästingarna väl upptäcks på hunden är sannolikheten stor att huset härbärgerar många fler. Brun hundfästing är så kallad vektor för ett flertal smittoämnen som kan infektera hund bland andra Babesia, Anaplasma, Rickettsia och Ehrlichia vilka vanligtvis inte förekommer i Sverige.
För att komma tillrätta med ett angrepp av brun hundfästing krävs regelbundna besök av skadedjurssanerare. Dessutom måste hushållets hund behandlas kontinuerligt, eller omplaceras, och noggranna rutiner införas för att undvika smitta till andra hushåll. I undantagsfall kan brun hundfästing bita människa och katt, men den föredrar hund.
SVA rekommenderar att hundar behandlas mot utvärtes parasiter under utlandsvistelser eftersom det även finns andra exotiska parasiter som kan infektera dem. Fästingar som återfinns i stora antal eller under fel årstid bör alltid artbestämmas.
Källa: SVA
20 januari 2012
Känn din häst bäst är en ny tjänst, som lanseras av distriktsveterinärerna och riktas mot hästägare.
Läs vidare ...
Jordbruksverket har beslutat att utöka övervakningen av dvärgbandmask under 2012. Utöver det håller en myndighetsgemensam beredskapsplan på att tas fram.
Läs vidare ...
Några av Sveriges främsta djursjukhus går samman och bildar en nationell aktör under det nya namnet Evidensia Djursjukvård AB. Målet är att skapa en ledande djursjukvårdsgrupp med nationell täckning.
Läs vidare ...
, Djursjukvården blir allt mer avancerad och kraven höjs bland annat på att kunna ge ge blod i krissituationer, men det råder blodbrist, främst i norrlandslänen. Därför är nu Djursjukhuset i Östersund i startgroparna för att tappa människans bästa vän på blod. Bolt ger ett
Läs vidare ...
I maj öppnar vad som uppges bli Sveriges mest avancerade djursjukhus i Danderyd utanför Stockholm. Djursjukhusgruppen står för satsningen som ligger på 50 miljoner kr.
Läs vidare ...
En medicinteknisk innovation gör det enklare att kastrera tikar. Metoden presenteras av veterinären Odd Höglund vid en disputation vid SLU.
Läs vidare ...
I förra veckan meddelade AstraZeneca att man stänger sin forskning i Södertälje. Det betyder att tre försöksdjursveterinärer sägs upp, tillsammans med 75 försöksdjurstekniker och labbassistenter.
Läs vidare ...
För första gången har trikiner hittats i ett vildsvin i Mälardalen. Den otrevliga lilla larven kan föras över till människa om man äter kött som inte tillagats ordentligt. Relaterat Fakta Det här är trikiner * Trikiner är en så kallad zoonos, en smitta som går mellan djur och människa. *
Läs vidare ...
Djursjukhuset i Jönköping är det senaste tillskottet i den växande Djursjukhusgruppen i Sverige.
Läs vidare ...
På den här veterinärkliniken någonstans i USA har man förstått att lära upp de egna djuren till hjälpredor. Kolla in labradoren som räcker fram recepten – och hennes prao!
Läs vidare ...
, Den vargtik som bedömts som genetiskt mycket värdefull och som bland annat varit i renbeteslandet i Idre, har nu flyttats för tredje gången. Det skedde i går då vargen flyttades från renområden i Jämtland till ett annat ställe. Mats
Läs vidare ...
Från årsskiftet gäller nya regler för införsel av hundar till Sverige. Relaterat Det finns inte längre några krav på avmaskning eller att det ska tas ett blodprov för att se om hundar efter vaccinering har bildat antikroppar mot rabies. - Rabies har minskat i hela Europa och hundar har bildat
Läs vidare ...
En människa kan få vänta i månader på en livmoderoperation, en ny höftled eller en ögonoperation. Men är man hund eller katt går det på ett kick. Vi lever i ett samhälle som tillåter att människor måste vänta på sjukvård. Men djuren har gräddfil.
Läs vidare ...
Nordiska mjölkkor kartläggs i stora databaser. Men sjukdomsrapporteringen har brister och det finns tydliga skillnader mellan länderna. Det visar en kartläggning av Cecilia Wolff från SLU.
Läs vidare ...
Hästnäringens Nationella Stiftelse (HNS) har bildat Hästnäringens Smittskyddskommitté. Syftet är att utöka smittskyddsarbetet till organisationer som står utanför Hästsportens Epizootigrupp, som läggs ner.
Läs vidare ...
i Stockholms län i fjol. En stor anledning är det lyckade försöket med Citypolisens djurskyddsgrupp, som nu utökas. "Vi har fått väldigt positiv feedback från folk", säger gruppens sektionschef Håkan Andersson. Söndagens bilder på den 27-åriga hästen fick länsveterinären Karina Burlin att häpna. -
Läs vidare ...
Okänd sjukdom hos älgar oroar jägare HALLSBERG Under hösten och vintern har ett antal älgar med någon form av skabbangrepp i pälsen upptäckts på flera håll i landet. I höstas sköts en älg i Hallsberg med liknande skador. Jägarna i området försöker nu kontrollera viltet för att se om fler djur har
Läs vidare ...
Bildanalys kan bli ett viktigt verktyg i aveln på nötboskap, för att öka andelen särskilt värdefulla styckningsdetaljer. Det visar Thierry Pabiou i en avhandling från SLU, med tyngdpunkt på irländsk boskap.
Läs vidare ...
Äldre artiklar