Könskvotering vid antagning upphör
Nu vill regeringen ta bort den positiva särbehandling som har gynnat män vid intagningen till veterinärutbildningen. Det skriver högskoleminister Tobias Krantz i en debattartikel i Dagens Nyheter.
I dag tillämpar de flesta universitet och högskolor principen om positiv särbehandling vid antagning till sina utbildningar. Det har bland annat inneburit att kvalificerade sökande till veterinärutbildningen vid SLU inte har kommit in – för att de är kvinnor, som är det överrepresenterade könet vid utbildningen.
Nyligen slog Svea hovrätt i en dom fast att det var olagligt av SLU att positivt särbehandla manliga sökande och 44 kvinnliga sökande får 44 000 kr var i skadestånd.
Nu skriver högskole- och forskningsminister Tobias Krantz att regeringen vill ta bort regeln om positiv särbehandling på grund av kön vid antagning till högskoleutbildningar.
”Eftersom majoriteten av alla sökande med toppbetyg till flera populära utbildningar är kvinnor har det inneburit att män fått förtur eller kraftigt förbättrade chanser att komma in”, skriver han bland annat i debattartikeln. ”Utbildningssystemet ska öppna dörrar – inte slå igen dem i ansiktet på studiemotiverade unga kvinnor.”
Därför kommer regeringen nu att föreslå att principen om positiv särbehandling vid antagning till högskoleutbildning ska tas bort. I stället ska pengar öronmärkas för särskilda jämställdhetsprojekt.
Källa: DN
Läs mer om Svea hovrätts dom om veterinärutbildningen här.
12 januari 2010
MRSA-infektioner kallas ofta för sjukhussjuka, men sprids i själva verket via slaktdjursuppfödningen. Det hävdar journalisterna Mats-Eric Nilsson och Henrik Ennart i sin bok Döden i grytan (Ordfront).
Läs vidare ...
Nya upphandlingar av jourberedskap har nu genomförts av Jordbruksverket. Distriktsveterinärerna vinner samtliga.
Läs vidare ...
Fodret som säljs Sverige håller hög säkerhet. De kontroller Jordbruksverket gjort under 2009 visar på låg förekomst av smittsamma och farliga ämnen. Märkningen av näringsinnehållet stämmer dock inte alltid med verkligheten. Det kommer Jordbruksverket att se över.
Läs vidare ...
Intresset för SLU:S veterinär- och djursjukskötarutbildningar är fortsatt mycket högt. Över tusen personer sökte till veterinärutbildningen och över 1 600 till djursjukskötare i höst.
Läs vidare ...
Antalet doser vaccin inom animalieproduktionen ökade med 260 procent förra året. Men samtidigt sjunker förskrivningen av antibiotika. Det skriver Lantbrukets affärstidning, ATL
Läs vidare ...
Häst som sparkar på inredningen i stallet kan skadas svårt om dess hov fastnar i ett galler eller i en söndersparkad vägg. Hästar kan även orsaka betydande skador på boxväggar och galler. Nu ska kraften i sparken mätas.
Läs vidare ...
Den totala köttkonsumtionen ökade mellan 2007 och 2008 trots lågkonjunktur, höjda köttpriser och klimatdebatt. Konsumtionen av kött ökade med 1,3 procent till 84 kilo per person. Det visar Jordbruksverkets statistik över livsmedelskonsumtionen i Sverige.
Läs vidare ...
Jordbruksverket har beviljat 5,1 miljoner som fördelas på 13 forskningsprojekt om djurskydd. Totalt finns 6 miljoner kronor tillgängliga.
Läs vidare ...
Nedräkningen har börjat till den internationella hästkonferensen ISES som i år hålls i Sverige. Cirka 150 personer från tolv länder, har hittills anmält sig, enligt organisationen. Konferensen hålls på SLU i Uppsala och på Strömsholm den 30 juli-2 augusti.
Läs vidare ...
I oktober går Bengt Röken i pension och efterträds av Torsten Möller som chefsveterinär på Kolmården. Under hösten pågår ett rekryteringsarbete för att hitta Torstens efterträdare. Intresset tros bli stort.
Läs vidare ...
Djurvälfärd är en viktig fråga, anser majoriteten av konsumenter i både Sverige och EU enligt opinionsundersökningar. EU har de senaste åren beslutat om flera nya minimiregler för djurskyddet, och i Sverige pågår en översyn av djurskyddslagstiftningen. Flertalet konsumenter, både i Sverige och inom EU, vill ha mer information om hur djuruppfödning sker och anser att ytterligare förbättringar behövs på detta område.
Läs vidare ...
Förra året blev 508 studenter avstängda eller varnade för fusk. Men på veterinärutbildningen fanns inte en enda fuskande student.
Läs vidare ...
Den 1 juli ändras reglerna för träning och tävling med djur. Merparten av reglerna är på en övergripande nivå. Nytt är bland annat krav på smittskydd i samband med tävlingar, skriver Jordbruksverket i ett pressmeddelande.
Läs vidare ...
Professor Kerstin Uvnäs-Moberg är en av huvudtalarna vid den internationella IAHAIO-konferensen i Stockholm i sommar. Hon kommer bland annat att avslöja varför veterinärer är så trevliga.
Läs vidare ...
Under september-oktober i år kommer Jordbruksverket att ta prover för spår av blåtunga i cirka 600 får- och nötdjursbesättningar. Provtagningen behövs för att Sverige ska kunna friförklaras från blåtunga och för att restriktionsområdena ska kunna tas bort.
Läs vidare ...
Nu har de offentliga upphandlingarna av jourtjänster kommit igång på allvar. I dag utlystes ytterligare tre. Hittills har alla upphandlingar vunnits av distriktsveterinärer.
Läs vidare ...
En ny studie från Jordbruksverket visar på betydande produktionsekonomiska konsekvenser om salmonellaprogrammet för nötkreatur skulle upphöra.
Läs vidare ...
Flera kunder har kontaktat Eniro efter att ha fått utskick från företag som använder sig av varumärke och kännetecken som liknar Eniros. Eniro agerar nu för att tillsammans med Svensk Handel och polisen försöka stoppa blufföretaget.
Läs vidare ...
Äldre artiklar