Nytt samarbete för djurförsäkringar
Sveland Djurförsäkringar har ingått ett långsiktigt samarbetsavtal med Trygg Hansa.
Det nya samarbetsavtalet innebär att Trygg-Hansa kommer att förmedla Sveland Djurförsäkringars hund- och kattförsäkringar till sina kunder.
Sveland kommer å sin sida att tillhandahålla specialistkompetens, kundservice, skadereglering och produktutveckling.
– Via Trygg-Hansas försäljningskapacitet och breda kundbas får vi tillgång till en betydande marknad för våra hund- och kattförsäkringar, framför allt i storstadsregionerna, säger Anette Henriksson, VD för Sveland Djurförsäkringar.
I dag bedöms omkring 85 procent av landets hundar och 25 procent av katterna vara försäkrade.
– Samarbetet med Sveland Djurförsäkringar är viktigt för oss eftersom det kompletterar vårt erbjudande samtidigt som vi får ta del av deras mångåriga erfarenhet och höga kompetens inom djurförsäkringar, säger Johan Agerman, chef för Trygg-Hansas privatförsäkringar.
– Sveland har arbetat med djurförsäkringar sedan tidigt 1900-tal och har den specialistkunskap inom djurförsäkringar som krävs.
Jordbruksverket granskar pälsdjursnäringen
Ökat djurskydd utreds
Tusentals samlas i Stockholm i sommar:
Stor forskarkonferens om djurs betydelse
Äldre artiklar
Veterinärmagazinet ges ut av Editor Media i Stockholm AB.
Klarabergsgatan 35, 111 21 Stockholm
Tel: 08-22 21 37/38
Tryckupplaga 4 700 ex
Chefredaktör och ansvarig utgivare: Ingrid Kindahl, 08-22 21 37 (även mobil), ingrid.kindahl@veterinarmagazinet.se
Redaktionschef: Annika Rosell, 08-22 21 38 (även mobil), annika.rosell@veterinarmagazinet.se
Webbproduktion: Framkant Media
Formgivning: Ohlsson Stridbeck AB, 08-666 37 21
Annonser: PSP Media, Peter Paunovic peter@pspmedia.se, D: 08 – 588 981 51, M: 070 – 419 94 40
Medlem av Sveriges Tidskrifter
Köp och sälj
Nyheter
Lägg till en jobbannons