Fler igelkottsfynd ska ge svar om sjukdomsläget

Fler igelkottsfynd ska ge svar om sjukdomsläget Igelkottar är rödlistade i Sverige. Nu vill SVA få in fler rapporter för att kartlägga sjukdomsläget i populationen. Foto: Mostphotos/Evgeny Haritonov/

Statens veterinärmedicinska anstalt vill få in fler rapporter om sjuka och döda igelkottar under 2026. I ett nytt projekt ska myndigheten kartlägga sjukdomsläget hos den rödlistade arten och efterlyser särskilt fler fynd från norra Sverige.

Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) startar ett projekt för att öka kunskapen om igelkottars hälsa i Sverige. Målet är att samla in och analysera minst 40 igelkottar under året, vilket är betydligt fler än vad som normalt kommer in till myndigheten.

Projektet finansieras av Naturvårdsverket och pågår under hela 2026. Bakgrunden är att det i dag saknas tillräcklig kunskap om vilka infektioner och andra sjukdomar som påverkar svenska igelkottar – och vilken betydelse detta har för populationen.

Behöver fler rapporter från norra Sverige

– Fler rapporter ger oss ett större informationsunderlag för att kunna kartlägga igelkottarnas hälsa och sjukdomsläge, och se om det är något som sticker ut, säger Gete Hestvik, biträdande statsveterinär och viltpatolog på SVA.

I dagsläget kommer majoriteten av rapporterna från södra och mellersta Sverige. För att få en mer representativ bild efterlyser SVA nu fler rapporter från norra delar av landet.

Enligt nuvarande kunskap drabbas svenska igelkottar främst av bakterie- och parasitinfektioner, ofta i lungor och tarmar. Även hjärninflammation förekommer. Död orsakas ibland av utmärgling kopplad till sjukdom eller svält utan fastställd orsak. Därutöver är trauma vanligt, exempelvis efter rovdjursangrepp eller trafikolyckor.

Personer som rapporterar in fynd kontaktas av SVA för eventuell insamling av djuret för vidare undersökning. Efter analys får rapportören ta del av resultatet.

Här kan du rapportera in till SVA: Rapportera vilda djur