Hallå där Emma Lindblad-Åström – som startar veterinärklinik med fyra kollegor
Veterinärerna Emma Lindblad-Åström, Anki Wejdmark, Emelie Haglund Törnblom, Helena Uppström och Sofia Sjödin startar tillsammans Bräcke Veterinärcentrum på Hisingen i Göteborg. Planen är att öppna kliniken i början av oktober.
Efter 17 år som anställd veterinär tar Emma Lindblad-Åström steget till att bli klinikägare. Tillsammans med Anki Wejdmark, Emelie Haglund Törnblom, Helena Uppström och Sofia Sjödin startar hon Bräcke Veterinärcentrum på Hisingen i Göteborg. I början av oktober är planen att slå upp dörrarna.
Varför startar du en egen klinik just nu?
– Jag har tänkt på det länge. Min mamma (Birgitta Lindblad, reds anm.) är veterinär och har startat flera kliniker, så det har alltid funnits med mig. Samtidigt har jag trivts väldigt bra med att vara på stora arbetsplatser med många kollegor och olika specialistområden. Nu känner jag att vi har hittat den ultimata lösningen: korta beslutsvägar och möjligheten att vara med och bestämma, samtidigt som jag har kompetenta kollegor omkring mig att bolla med.
Ni är fem veterinärer som gör det tillsammans. Hur hittade ni varandra?
– Vi har arbetat tillsammans på olika sätt genom åren. Alla fem har jobbat ihop i minst tio år och några av oss även på andra arbetsplatser. Självklart pratar man om hur man skulle vilja att djursjukvården skulle fungera om man själv fick välja. Till slut insåg vi att det kanske var något vi skulle skapa tillsammans.
– Vi har tillsammans specialistkompetens och särskilda intresseområden inom bland annat dermatologi, internmedicin, kardiologi, bilddiagnostik, kattmedicin, kirurgi och tandvård.
Vad vill ni göra annorlunda?
– Vi har alla arbetat på större djursjukhus och fått otroligt mycket därifrån. Men på en mindre verksamhet hoppas vi kunna följa patienterna på ett annat sätt och ha kortare beslutsvägar. Vi kan enkelt prova nya idéer och om vi provar något och märker att det inte blev optimalt så kan vi snabbt ändra på det.
– Ambitionen är att ligga någonstans mellan den mindre kliniken och det stora djursjukhuset. Bräcke Veterinärcentrum ska kunna ta emot allt från vaccinationer och enklare åkommor till mer avancerade utredningar inom veterinärernas respektive kompetensområden. Kliniken blir omkring tusen kvadratmeter och får bland annat röntgen, ultraljud, tand- och operationsavdelning samt separata vårdplatser för hund och katt.
Varför har ni valt att äga kliniken själva?
– Vi fem är de enda delägarna och investerarna. Vi går in med eget kapital och lån och har valt att inte ta in någon extern investerare. Vi vill ha beslutanderätten över vilka strategier vi ska ha, hur vi ska utvecklas och vilka områden vi ska satsa på. Samtliga delägare kommer att vara till största delen kliniska och se vad som behövs i verksamheten.
– Investeringen är stor, inte minst eftersom vi har valt att bygga upp relativt omfattande diagnostiska möjligheter redan från start.
Vad är du mest nervös för?
– Att det inte ska komma tillräckligt många patienter. Det gäller att nå ut med att vi finns för vi har en vision om hur vi vill växa. För att kunna göra det behöver vi patientunderlaget. Det är både nervöst och en jättekul utmaning.






