UDS öppnar smådjursakuten dygnet runt igen
Maria Karlsson, avdelningschef UDS med professor Jens Häggström i Uppsala. Foto: Linnea Wikström
Efter en period med begränsade öppettider öppnar Universitetsdjursjukhuset (UDS) i Uppsala åter smådjursakuten dygnet runt. Bakom beslutet ligger ett omfattande arbete med kompetensutveckling, rekrytering och organisationsförändringar.
Smådjursakuten vid Universitetsdjursjukhuset (UDS) i Uppsala öppnar återigen dygnet runt. Förändringen är resultatet av ett långsiktigt arbete för att stärka både bemanning och kompetens.
– Vi har satsat på internutbildning av vår egen personal i ett så kallat jourklarprojekt. Tack vare specialisterna har vi kunnat ringa in de områden som behövt förstärkas för att skapa stabilitet och trygghet på obekväm tid, säger Maria Karlsson, avdelningschef.
Satsningen har också sammanfallit med ett förbättrat rekryteringsläge, vilket gjort det möjligt att komplettera teamet.
Trygghet för djurägare och remittenter
Att åter kunna hålla öppet dygnet runt får stor betydelse för djurägare i regionen, menar Maria Karlsson.
– Jag tror att det har stor betydelse, en trygghet att veta att det finns ett dygnetruntöppet djursjukhus om man behöver hjälp.
Hon beskriver UDS som en etablerad och uppskattad vårdgivare i regionen och konstaterar att de begränsade öppettiderna tidigare har varit besvärliga för många djurägare.
Samtidigt kan satsningen också avlasta andra djursjukhus.
– Andra nattöppna djursjukhus uppskattar nog draghjälpen, särskilt under sommaren. Det är för få som tar emot på obekväm tid i förhållande till efterfrågan och vi behöver hjälpas åt.
UDS kommer dock inte att bedriva avancerad intensivvård.
– Vi kommer inte ha full IVA-kapacitet utan styr bort de svåraste fallen till de sjukhus där den kompetensen finns. Sorteringen gör vi i telefonen och hjälper till att hänvisa vidare.
Satsar på fler specialister och utbildning
Framåt ser smådjursavdelningen ett behov av att förstärka specialistkompetensen.
Planerna omfattar bland annat fler specialister inom kirurgi och neurologi samt fler residentprogram. Redan i dag finns residencys inom internmedicin och kardiologi, och under hösten startar ett program i dermatologi.
På sikt planeras även utbildningsplatser inom anestesiologi.
– Vi behöver behålla bredden och spetsen samtidigt för att vara en arbetsplats man stannar på för att det finns möjlighet att utvecklas vidare, säger Maria Karlsson.
Operationsavdelningens anestesiologer beskrivs som ett viktigt nav i verksamheten och har enligt Karlsson inneburit ett stort lyft både för grundutbildningen och den kliniska verksamheten.
Även bilddiagnostik och klinisk kemi spelar en central roll i verksamheten.
Bemanning en avgörande fråga
Att hålla en akutverksamhet öppen dygnet runt kräver en stabil organisation. Rekryteringsarbetet har därför varit en central del i satsningen.
– Vi har arbetat uthålligt med att rekrytera rätt personer och varit tydliga med att vi satsar mot 24-7 och vad det innebär avseende schema.
En del rekryteringar har också skett internationellt.
– Mellancheferna har gjort ett remarkabelt arbete kring rekryteringar som de ska ha all eloge för.
Samtidigt behöver verksamheten arbeta mer flexibelt än tidigare.
Under perioder med hög belastning, som sommar och storhelger, planerar UDS att ta in externa veterinärkonsulter, främst för nattarbete.
Målet är att kunna hantera omkring 20 000–22 000 patientbesök per år.
– Vi behöver klara att ta hand om de patienter som kommer in utan att de driver etisk stress på grund av otillräcklighet, säger Maria Karlsson.
Viktigt för utbildningen
UDS har även ett centralt utbildningsuppdrag för veterinär- och djursjukskötarstudenter.
– UDS finns för att studenterna ska få klinisk träning och möjlighet till klinisk forskning. Studenterna är därför våra viktigaste kunder.
Den EU-ackrediterade veterinärutbildningen kräver ett tillräckligt antal kliniska fall. Samtidigt ökar antalet veterinärstudenter från 100 till 145.
– Då är 24-7 en viktig förutsättning.
Maria Karlsson beskriver satsningen som ett resultat av ett gemensamt arbete i organisationen.
– Jag är jättestolt över den förflyttning vi gjort tillsammans. Allra bäst känns det att se hur vi hjälper varandra med fallen och hur snälla vi är mot varandra. Jag vill att vi ska vara förebilder för studenterna där också.



