Risk för brist på kalciuminfusioner – veterinärer hänvisas till licensläkemedel
Brist på kalciumpreparat för infusion kan försvåra behandlingen av akut hypokalcemi, ett tillstånd som framför allt förekommer hos mjölkkor i samband med kalvning. Bild: Mostphotos
Sverige riskerar att stå utan godkända kalciumpreparat för infusion vid akut hypokalcemi hos flera djurslag. Både Calcibel och Infucal vet. omfattas av restnoteringar. Läkemedelsverket hänvisar till licensläkemedel som alternativ, men tillgången är osäker.
Enligt Läkemedelsverkets senaste publicerade säkerhetsmeddelande väntas Infucal vet. åter vara tillgängligt den 30 november och Calcibel den 17 december. Prognoserna kan dock komma att ändras.
Därmed finns risk att samtliga kalciumpreparat för infusion som är godkända för dessa indikationer i Sverige blir otillgängliga.
Osäker tillgång till ersättningspreparat
Enligt Läkemedelsverket finns alternativa kalciumpreparat godkända i andra europeiska länder. Veterinärer kan därför ansöka om licens för läkemedel som inte är godkända i Sverige.
Myndigheten har redan fått in licensansökningar som gäller ersättningsprodukter. Däremot saknas uppgifter om i vilken omfattning dessa preparat kan levereras till den svenska marknaden.
Det innebär att möjligheten att använda licensläkemedel inte nödvändigtvis garanterar tillgång till behandling.
Viktig behandling vid kalvningsförlamning
Akut hypokalcemi är ett potentiellt livshotande tillstånd som bland annat kan drabba mjölkkor i samband med kalvning. Vid allvarliga fall kan intravenös tillförsel av kalcium vara nödvändig.
En brist på infusionspreparat kan därför få betydelse för veterinärernas möjligheter att snabbt behandla drabbade djur.
Calcibel är godkänt för nötkreatur, får, getter, hästar och grisar. Den aktuella bristsituationen berör därmed flera delar av stordjurspraktiken.
Tillgången väntas förbättras i vinter
Enligt de prognoser som läkemedelsföretagen lämnat till Läkemedelsverket väntas Infucal vet. åter vara tillgängligt den 30 november och Calcibel den 17 december.
Prognoserna kan dock komma att ändras.
Läkemedelsverket uppmanar veterinärer att följa utvecklingen via myndighetens tjänst för anmälda försäljningsuppehåll, där informationen uppdateras dagligen.



