Fågelinfluensa på kalkonanläggning i Skåne

Fågelinfluensa på kalkonanläggning i Skåne Fågelinfluensa har bekräftats på en anläggning med 28 000 kalkoner i Tomelilla. Jordbruksverket inför nu högriskområden i södra Sverige. Foto: Adobe Stock

Ett nytt fall av fågelinfluensa har konstaterats på en kommersiell kalkonanläggning i Tomelilla kommun. Cirka 28 000 kalkoner berörs. Jordbruksverket har beslutat att införa högriskområden i södra Sverige – ett ovanligt tidigt beslut för säsongen.

Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) har bekräftat fågelinfluensa på en anläggning med omkring 28 000 kalkoner i Tomelilla kommun, Skåne. Jordbruksverket har omedelbart spärrat gården och infört restriktionszoner på tre respektive tio kilometer. Det innebär att inga djur eller djurprodukter får lämna området utan tillstånd, och att alla fjäderfän inom zonerna ska hållas inomhus.

Samtliga djur på anläggningen kommer att avlivas, och sanering av byggnaderna har inletts. Händelsen är det första bekräftade utbrottet av fågelinfluensa i en kommersiell anläggning denna säsong.

– Vi uppmanar alla som har fjäderfä att hålla extra uppsikt över sina fåglar. Djurägare ska direkt ta kontakt med veterinär om deras fjäderfän plötsligt dör eller blir sjuka. Det kan vara tecken på fågelinfluensa, säger Ella Sigvardsson, smittskyddshandläggare vid Jordbruksverket.

Högriskområden införs i södra Sverige

Med anledning av den ökade smittrisken har Jordbruksverket beslutat att införa högriskområden i södra Sverige. Där ska alla fjäderfän hållas inomhus för att minska risken för kontakt med vilda fåglar.

– Tidigare i oktober smittades en hobbyhönsbesättning i Höganäs, och detta är nu det första fallet på en kommersiell anläggning. Tillsammans med att vi ser en ökad risk i vår omvärld gör det nödvändigt att införa högriskområden för att skydda tamfåglar, säger Ella Sigvardsson.

Beslutet omfattar flera län, bland annat Skåne, Halland, Blekinge, Gotland, Kalmar, Östergötland, Södermanland och delar av Västra Götaland.

Förebygg smitta – håll fjäderfän inomhus

Jordbruksverket och SVA betonar vikten av goda smittskyddsrutiner. Djurägare ska undvika direkt och indirekt kontakt mellan fjäderfän och vilda fåglar. Spillning från vilda fåglar är en vanlig smittväg, och därför ska foder, vatten och strö förvaras skyddat. Olika fågelarter bör hållas åtskilda – särskilt gäss och ankor, som kan bära på smittan utan att visa symtom.

Allmänheten uppmanas att rapportera in fynd av döda vilda fåglar via rapporteraVilt.se för att myndigheterna ska kunna följa smittspridningen.

Faktaruta: Högriskområden – så gäller reglerna

Gäller från: 27 oktober 2025

Omfattar: stora delar av södra Sverige (bland annat Skåne, Halland, Blekinge, Gotland, Kalmar, Östergötland, Södermanland och delar av Västra Götaland)

Regler:

•Alla fjäderfän inom området ska hållas inomhus

•Inga djur eller produkter får lämna en smittad anläggning utan tillstånd

•Foder och vatten ska skyddas från kontakt med vilda fåglar

•Rapportera döda eller sjuka vilda fåglar på 👉 rapporteraVilt.se